Fűtés klímával

A klímáról mindenkinek a kánikulában is kellemesen hűvös belső terek jutnak eszébe. Kinek jutna eszébe a hideg idő beálltával bekapcsolni a klímát? Nos, annak, aki takarékosan és hatékonyan akar fűteni.

Megérkezett az ősz. A klímával történő fűtés ebben az időben nem is lehetne aktuálisabb! Tudja, hogy a légkondicionálókkal 3-4-szer olcsóbban fűthet, mint bármilyen más elektromos fűtéssel! Sőt, a fűtési szezon döntő többségében még a gázfűtésnél is olcsóbb. Akár 10-15 %-ot is spórolhatunk, ha klímával fűtünk egy modern gázkazánhoz képest.

A forgalmazott készülékek közül vannak olyanok, amelyek alkalmasak a fűtésre és hűtésre is egyaránt. A fűtésre optimalizált készülékek azok, amelyek - 20 Celsius fokig tudják biztosítani a fűtést.

Egyre többször merül fel a kérdés, hogy érdemes-e fűteni klímával. A válaszom igen, de nézzük a számokat. 1 KW villamos-energiából akár 4 KW hőenergia leadásra képes a klíma berendezés, ezt egészen -15 Celsius fokig garantálja. Természetesen hidegebb időben is működik a készülék, csak nem ezzel a kiemelkedő hatásfokkal. (Igaz, az utóbbi években nemigen vannak igazán hideg telek sem.)

A köztudatban nem ismert, hogy klímával is lehet fűteni. Sokan használják átmeneti időben a hősugárzókat és olajradiátorokat fűtésre. Míg egy olajradiátor 1 kW áramból 1 kW fűtő teljesítményt állít elő addig egy split klíma esetében 1kW villamos áramból 3,8 kW fűtő teljesítményt kapunk.

Kérdés persze, hogy minden klíma alkalmas a fűtésre? A hagyományos klímák többsége tud fűteni, de nem megfelelőek a téli szezon fűtésére. Ezek a készülékek nincsenek azzal a funkcióval ellátva, hogy hosszú hónapokon keresztül fűtsék a lakásunkat. Ezek a klímák nem csak több áramot fogyasztanak, de idő előtt tönkre is mennek. Viszont a mai fűtésre optimalizált klímákkal nagyon jó hatásfokkal és komfortosan lehet fűteni lakásunkat. A beépített wifi segítségével akár a munkahelyünkről is szabályozni tudjuk otthonunk hőmérsékletét, ezért sohasem kell azon aggódnunk, hogy hideg lakásba érünk haza.

Röviden még az említett H tarifáról. Igényelhetjük hűtő-fűtó klímánknak a kedvezményes villamos áramot. Ez a tarifa a hőszivattyúk és a megújuló energiaforrásokhoz használható. Ez a kedvezmény sajnos nem elérhető egész évben csak fűtési szezonban, viszont a nap 24 órájában elérhető az ügyfél számára. A fűtés szezonban - Október 15. - április 15. közötti időszakban - 1 kW villamos energiát 24 forintért tudunk megvenni. (Bővebben tájékozódhatunk erről elektromos szolgáltatónk honlapján.)

Miért fontos a klíma tisztítása?

Sokan megijedtek a vírushelyzetben a klímáktól, pedig ez nem indokolt. A forró nyarakon egy jól beállított és rendszeresen tisztított klíma akár "életmentő" is lehet. Bizonyos betegségek esetében (pl. szív- és érrendszeri betegségek) a forró nyári napok nagyon megviselhetik a beteg szervezetét. Ilyenkor nagyon sokat segíthet a klíma.

De a klíma - mint oly sok minden az életben - problémaforrás is lehet, ha elhanyagoljuk. Időnkét egy kis figyelmet kell fordítani a tisztítására is. Miért fontos ez?

1.Betegség megelőzés céljából!

Használat során a beltéri egység nedves közeget hoz létre, ami a gombák, baktériumok és penészek megtelepedését elősegíti, amelyeket a klíma szétterít az adott helységben.

2. Növeljük a klíma élettartamát!

A beltéri egységen penész, baktérium, por vagy zsír jelenhet meg. Ezek nagy befolyással vannak a klíma élettartamára, mivel az említett anyagok visszafogják a készülék hatékony működését. Hosszabb távon tehát a klímatisztítás költségmegtakarítást is jelent. Amit kifizetünk a tisztításra, visszanyerjük a hatékonyságnál és a megnövelt élettartamnál, nem is beszélve az előző pontban leírtak pénzben nem kifejezhető hasznánál.

3. Garancia feltétele!

Szinte minden esetben a készülék garancia feltétele az évente egyszeri karbantartása.


Megfázás a klímától?

Bizonyára Ön is találkozott ezzel a mondattal: " Megfáztam a légkonditól." Sokan félnek a klímáktól, hogy megfáznak a klíma miatt. Lehetséges ez?

Igen is meg nem is. Ha a klíma jól van beállítva és megfelelően van karbantartva, tisztítva, akkor nem fázhatunk meg tőle. De túl hidegre állítás vagy a karbantartás hiánya miatt nem kizárt a megfázás, vagy egyéb egészségügyi probléma.

Néhány tanácsot szeretnék megosztani Önökkel, hogy elkerülhessék a klímáktól való megbetegedéseket.

Hány fokra hűtsük az otthonunkat?

A szakértők azt tanácsolják, hogy ne legyen a kinti és a benti hőmérséklet között 8-10 foknál több különbség. Tehát ha kint 32 fok van, akkor ajánlott a klímánkat 22-24 fok közé állítanunk. Viszont a kinti 38 fokos kánikula esetén se állítsuk a klímát napközben 10, max. 12 foknál hidegebbre! Tapasztalni fogjuk, hogy 38 fokról bemenni 28 fokra, már önmagában kellően hűvös érzetet kelt, egy 20-22 fokos szobában ilyenkor nem csak fázni, de megfázni is fogunk.

Arra is figyeljünk, hogy ne ránk fújjon a klíma! Ha mindenképpen igényeljük a légmozgást, használjunk egy nem túl erősre állított ventilátort.

Igen fontos a szakszerű karbantartás!

A légkondicionáló használata során nedves közeget hoz létre a beltéri egységben, ami a gombák, baktériumok és penészek megtelepedését elősegíti. A nem szakszerűen karbantartott klímák, a következő betegségek kialakulásához járulhatnak hozzá: asztma, allergia, gombafertőzés, Legionellosis, gomba okozta gyulladás, gombák által termelt szervezetet károsító anyagok által kiváltott reakció.

A professzionális tisztítás megakadályozza, hogy a készülékben a kórokozók elszaporodjanak, és a berendezés működése során a beltéri levegőbe kerüljenek.

Napelemes, hőszivattyús rendszerek, split klímák féláron?

A 2020-as év sokaknak okozott komoly anyagi gondokat. Akik a közeljövőben lakásfelújítást terveztek, elsőként talán erről mondtak le. Éppen ezért volt számukra igen jó hír év végén az otthonfelújítási program meghirdetése.

A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásának feltételeit a november 25-én megjelent 518/2020. (XI.25.) kormányrendelet tartalmazza, mely 2021. január elsején lép hatályba és 2022. december 31-ig lesz igényelhető.

Kik vehetik igénybe a támogatást? Magyar állampolgárok és legalább egy gyermeket váró vagy nevelő családok. Mekkora összeget lehet igényelni? Az otthonfelújítási támogatással a költségek felét, maximum 3 millió forintot lehet elszámolni, de ennél kisebb összeg is kérhető. Anyagköltségre és munkadíjra egyaránt fordítható az összeg.

A hagyományos felújítási projektek mellett - festés, burkolatcsere, nyílászárócsere, stb. - most akár szabadabban, nagyobb léptékekben is gondolkodhatunk. Érdemes igénybe venni ezt a lehetőséget, és olyanokra is gondolhatunk most, amik sokszor a "ha marad, akkor majd" kategóriába szoktak tartozni.

Klíma, napelemes rendszerek kialakítására, korszerűsítésére is is érdemes gondolunk, mert ez is lehetséges. Az ilyen felújításokkal nem csak komfortérzetünk javulhat jelentősen, hanem ezen rendszerek korszerűségük folytán a későbbiekben pénztárcánkra is jó hatással lehetnek az üzemeltetés során, és a ház, lakás forgalmi értékét is jelentősen növelik.

Mely munkálatok finanszírozhatók a támogatásból? A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhányat. Víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is (hőszivattyú, fűtésre optimalizált split klíma). Használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is. Klímaberendezés beépítése, cseréje, napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje, a villanykapcsolók és dugaljak kialakítását és cseréje, lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréje.